Kilka słów o historii - czyli od czego się zaczęło
Wyobrażasz sobie życie bez internetu? Bez scrollowania fejsbuka w autobusie? Bez sprawnej komunikacji ze znajomymi i szybkiego załatwiania spraw? Nie? Tak właśnie myśleliśmy.
Internet oferuje otwartość na wyciągnięcie ręki, funkcjonalność, oszczędza tak potrzebny wszystkim czas i pozwala szybko kupić, to, czego nie można dostać stacjonarnie. Korzyści jakie z niego płyną można by jeszcze długo wymieniać. Cała historia internetu sięga zaledwie parę dekad i dziś na jego pomarańczowej stronie przybliżymy Ci co nieco. Ale obiecujemy, że nie będzie takiej nudy jak w szkole na lekcjach! Usiądź tylko wygodnie i posłuchaj.
Jak się pewnie domyślasz internet na początku był wolny, bardzo wolny. I dostępny wyłącznie dla elit. Dla wojska, środowisk naukowych i przedstawicieli zawodów medycznych. No i dla rządu, jak moglibyśmy zapomnieć.
1990 rok - nadszedł w końcu ten długo wyczekiwany dzień, kiedy to internet został przedstawiony nieco szerszej publiczności. Powstała również bazowa wersja języka HTML, która umożliwiała budowę podstawowych stron internetowych. Mała ilość grafiki, mała ilość kolorów, duża ilość tekstów. Tak właśnie wyglądał Internet.
1991 rok - współtwórcą internetu był niejaki Tom Berners - Lee i to on zakodował pierwszą stronę internetową (wow!).
1993 rok - cała sieć to ponad 10 milionów użytkowników oraz ponad 600 różnych witryn.
1994 rok - Web Design wstąpił na jakże szeroką drogę rozwoju.
1995 rok - Pamiętacie tą słynną niebieską przeglądarkę? Właśnie teraz Microsoft wpuścił ją w obroty. Do dzisiaj to jest koszmar, który nawiedza większość programistów i web developerów. Internet wreszcie nabrał kolorów, powoli zaczyna tętnić życiem, pojawiają się nawet pierwsze gify.
1996 rok - znany większości Flash i Javascript uatrakcyjniają internet animacjami.
Nadal 1996 - sieć się wyplata. Osiągnęła już 74 miliony aktywnych użytkowników oraz ponad 650 tysięcy stron internetowych. Do już obecnego języka HTML dołącza CSS.
1998 rok - 280 milionów użytkowników oraz aż 2,2 miliona witryn. Oficjalnie został wprowadzony PHP3, który nie blokuje dróg a otwiera drogi do tworzenia bardziej dynamicznych niż zwykle stron internetowych. Pojawia się również CSS3, który dodaje do stron internetowych więcej funkcjonalności.
2003 rok - to przełomowy rok, w którym powstają pierwsze media społecznościowe, blogi oraz internetowe encyklopedie. To również era WEB 2.0, czyli sieci umożliwiającej interakcje ze stronami internetowymi. Sieć ma ponad 282 milionów użytkowników, oraz ponad 38 milionów rozmaitych stron.
2008 rok - wchodzi Mobile Web Design, czyli dostępność internetu na urządzeniach mobilnych typu telefony czy tablety. Rozpoczyna się również projektowanie stron pod kątem użytkowników korzystających z tychże urządzeń. Zwraca się uwagę na szybki i łatwy dostęp do informacji.
2010 rok - no i stało się! 2 biliony użytkowników oraz 240 milionów witryn internetowych. Powstaje też HTLM5 - nastawiony na same sukcesy w wirtualnym świecie.
W Internecie to rzeczywistość zależy od Ciebie. Zdecydowanie warto się przyczynić, by ten działał zawsze na naszą korzyść i stale się rozwijał. Ale czasem fajnie jest podzielić się jedzeniem offline :)