Jak projektować stronę internetową?

Planujesz założenie własnej strony internetowej? Prowadzisz własną firmę i chcesz żeby klienci trafili właśnie do Ciebie? W dzisiejszym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje, które oscylują wokół tematyki tworzenia stron internetowych. Przede wszystkim znajdziesz tu porady i wskazówki pomocne przy projektowaniu strony internetowej.

Dobra, czytelna i responsywna strona to tak naprawdę podstawa każdej firmy; każdego biznesu. I nie ma znaczenia, czy owy biznes jest mały, czy tworzony na większą skalę. To miejsce, do którego śmiało odeślesz swoich klientów i po którym klienci Cię znajdą w wyszukiwarce internetowej. Ale samo tworzenie strony www to nie lada gratka. Zdecydowanie przyda się tu wiedza z psychologii, marketingu i programowania. I porządna strategia.

POWIEDZ TO MIŁYM FONTEM

Przeglądarki internetowe dają nam olbrzymie możliwości rozwoju jeśli chodzi o typografię, która gra pierwsze skrzypce w przypadku projektowania stron. Dzisiaj z pewną wrażliwością i fantazją podejdziemy do wyboru komputerowych nośników pisma, czyli fontów. Bowiem wygląd tekstu jest równie ważny, jak jego treść.

  • Webfonty

Nadrzędną zasadą, którą należy się kierować przy wybieraniu fontów na witrynę jest upewnienie się, czy skrupulatnie wybrany przez nas krój pisma ma swoją własną wersję webfonta. Czyli czy tekst jest przystosowany do wyświetlania do w Internecie. Preferowany zakres wielkości w przeglądarce to 15-25 pikseli.

  • Polskie znaki

Koniecznie zweryfikuj czy wybrany krój pisma posiada litery diakrytyzowane, czyli ściślej mówiąc; polskie znaki. Gdy wykorzystasz krój ich nie posiadający, wygląd tekstu nie będzie estetyczny. Żeby temu zapobiec spróbuj zaznaczyć w filtrach wyszukiwania opcję: “Latin Extended” albo ustawić wyłącznie język polski.

  • Z umiarem

Wszelkie niezwykle ozdobne czcionki definitywnie odłóż na bok. Choć dekoracyjne i wyrafinowane litery kuszą oko, pamiętaj, że w przypadku długich tekstów trzebapostawić na czytelność. Jeśli jednak za wszelkę cenę chcesz wykorzystać ozdobny font, ogranicz się wyłącznie do pojedynczych zwrotów bądź nagłówków.

  • Krótkie akapity

Badania eyetrackingowe wykazały, że spora część internautów nie czyta treści na stronie od deski do deski, a jedynie skanuje wzrokiem tekst w poszukiwaniu tych informacji, które ich interesują. Podczas projektowania poszczególnych sekcji na stronie staraj się ułatwiać czytelnikom podróż przez witrynę. Unikaj umieszczania długich bloków tekstu. Takie mogą być nieco nużące. Postaw na krótsze fragmenty i stosowanie akapitów.

  • Text align

Jednym z ważniejszych kroków jest precyzyjne określenie sposobu wyrównania tekstu. Mamy możliwość wyrównania do lewej, do prawej; wyjustowania lub wyśrodkowania. W przypadku stron responsywnych wyjustowanie może powodować nadmierne przerwy międzywyrazowe, dlatego zalecana jest ostrożność.

POMALUJ SWÓJ ŚWIAT - GRAFIKA

Teksty to nie jedyna broń jaką powinieneś władać w przypadku tworzenia własnej, wymarzonej strony. Bardzo ważnym aspektem budowania strony są grafiki. Strona internetowa, która jest w związku (stałym!) z estetyką bywa znacznie częściej udostępniana w mediach społecznościowych. Dlatego warto postawić na atrakcyjny design. Mózg dekoduje każde elementy graficzne 60 000 szybciej niż tekst, dlatego nie bój się postawić na zdjęcia, nienachalne animacje, wykresy, ikonki, czy filmy nie zaburzające szybkości strony. Zrezygnuj również ze zdjęć stockowych, ponieważ bardzo łatwo da się wyczuć sztuczność takiej grafiki. Najrozsądniej postawić na zdjęcia wykonane przez profesjonalnego fotografa.

Tworząc cały projekt graficzny strony internetowej warto pamiętać o kwestii tak standardowych elementów jak logo, czy nawigacja. Tu kluczem do sukcesu jest głęboko przemyślana struktura. Nietypowe rozmieszczenie logo, czy też nad wyraz kreatywne menu to zabieg, na który internauci nie patrzą zbyt pozytywnie. Zadbaj więc o przejrzystość witryny, to znacznie ułatwi prowadzenie odbiorców przez stronę.

POSTAW NA MINIMALIZM

Flat design, czyli w dosłownym tłumaczeniu “projektowanie płaskie” to ponadczasowy trend i zarazem styl obecny w projektowaniu stron internetowych. Głównym założeniem tego stylu jest wyeliminowanie gradientów, dekoracyjnych elementów i nachalnych animacji a stosowanie wyłącznie prostych krojów pisma i subtelnych kolorów. Płaskie projektowanie doskonale zdaje egzamin w przypadku witryn wyświetlanych na ekranach smartfonów.

Niezwykła prostota wykonania, ograniczona paleta barw, minimalizm czy proste kształty pozwalają zdobyć skupienie internauty wyłącznie na najważniejszych elementach witryny. Jak płaskie bardzo dobrze wyglądają strony firmowe, wizytówki, czy też aplikacje.

Strona internetowa powinna być tworzona z myślą o internautach i na bazie sprawdzonych, doprowadzonych już do perfekcji rozwiązań. Każdą innowacyjną zmianę należałoby sprawdzić za pomocą specjalistycznych testów, które ewentualnie wykażą jej skuteczność. Jeżeli zależy Ci na tym, aby strona doprowadziła do Ciebie klientów i służyła jako sprawny kanał komunikacji - zleć jej stworzenie profesjonalistom.

Loading...

Bat in Web zrealizowało moją wizję strony internetowej i jestem bardzo zadowolony z uzyskanych wspólnie efektów, współpraca przebiegała bez zarzutów, a oferta cenowa bardzo konkurencyjna. Kompleksowo, szybko, solidnie.

Wysocki fizjoterapia

Współpraca z Bat in Web przebiegła bardzo sprawnie. Wszystkie rzeczy które chcieliśmy zostały wykonane, nie było rzeczy których nie da się zrobić. Bardzo dobra organizacja pracy. Obsługa serwisu po utworzeniu domeny www również na wysokim poziomie, wiemy że nasza strona jest bezpieczna, posiada zawsze aktualny backup. Zostajemy w stałej współpracy i pewno wrócimy po kolejne projekty.

MJZ Studio

Polecamy usługi wykonywane przez firmę Bat in Web, dotyczące modernizacji stron internetowych. Jakość wykonywanych prac jest wysoka. Komunikacja w trakcie współpracy była bardzo dobra.

Solar Technics Sp. z o. o. - Sp. k.

Serdecznie polecam firmę Bat in Web. Jej właściciel, Maciej Szałkowski reprezentuje wszystkie najlepsze cechy osoby mającej talent do pracy z klientem. Jego profesjonalne podejście do rozwiązywania problemów i pasja do ciągłych ulepszeń, sprawiła że współpraca z nim była prawdziwie twórcza i przyjemna. Jego cierpliwość pozwoliła mi stworzyć dokładnie to, co chciałem - stronę estetycznie elegancką i technicznie wyrafinowaną, nowoczesną i zgodną z najnowszymi trendami stron www.

Jarosław Sołtan

© Copyrights Bat in Web Maciej Szałkowski All rights reserved. 2018-2024