Jak stworzyć własną stronę internetową?

Stoisz przed wyzwaniem stworzenia strony firmowej dla Twojego przedsiębiorstwa? Chcesz zrobić stronę firmową, ale cały ten temat wydaje Ci się mocno problematyczny i nie bardzo wiesz od czego zacząć? Już spieszymy z pomocą.

Stworzenie dobrej strony internetowej nie jest proste, przydatna jest wiedza z wielu dziedzin. W tym artykule postaramy Ci się przybliżyć podstawowe zagadnienia, na które warto zwrócić uwagę przy tworzeniu strony internetowej.

Zacznij od strategii firmy

Być może nie wydaje się to oczywistym pierwszym krokiem przy tworzeniu strony internetowej, ale jest to krok, który jest często pomijany, choć bardzo istotny.

Strona internetowa ma być przecież wizytówką firmy, musi więc być zgodna wizerunkowo z samą firmą. Powinna wyrażać jej styl i charakter, który określić możesz właśnie tworząc strategię.

Określ grupy docelowe

Tworząc strategię pewnie zastanowisz się nad tym do kogo tak naprawdę kierujesz swoją ofertę. Zdefiniuj tych odbiorców. Zastanów się nad tym jakie grupy użytkowników są naprawdę Twoimi potencjalnymi klientami.

Pamiętaj by planować i projektować swoją stronę firmową tak, żeby mieć szansę trafić z przekazem właśnie do użytkowników, do których chcesz trafić. To, że każdy może odwiedzić Twoją stronę nie oznacza, że każdego musi przyciągać- ma przyciągać ludzi, na których zależy Twojej firmie.

Określ cel

Tym co warto zrobić planując tworzenie strony internetowej firmy jest oczywiście określenie jej celu. Strona internetowa jest obecnie standardem, jednak warto wykorzystać jej możliwości.

Pomyśl o tym w czym strona ma Ci pomóc? Czy ma jedynie opowiadać o ofercie Twojej firmy, czy może budować konkretny wizerunek? Może ma Ci pomóc w pozyskiwaniu danych potencjalnych klientów albo umożliwić użytkownikowi pobranie jakichś materiałów? Możliwości może być wiele!

Pamiętaj! Cel możesz wyznaczyć nie tylko dla całej strony, ale też dla każdej zaprojektowanej podstrony.

Pomyśl nad strukturą strony

Po tym jak ustalisz cele strony możesz zastanowić się jak ma ona wyglądać, jakie podstrony ma zawierać i w jakiej kolejności.

Określ jakie informacje chcesz zamieścić na stronie i zastanów się w jaki sposób chciałbyś je wyeksponować. Na stronach firmowych często pojawiają się takie informacje jak:

 • zakres świadczonych usług
 • kontakt
 • portfolio
 • cennik

Możesz opracować mapę strony, która będzie niczym jej spis treści. Najlepiej rozrysować ją w formie drzewa tak jak na przykładzie poniżej:

Pamiętaj by tworząc strukturę strony zastanowić się jednocześnie nad nawigacją na niej. Trzeba ją zaplanować tak by poruszanie się po Twojej stronie było dla użytkownika intuicyjne.

Przygotuj teksty na stronę

Godnie przedstaw swoją ofertę

Tym co powinna zawierać Twoja strona internetowa jest na pewno jasny i klarowny opis Twojej działalności. Nie opieraj się tylko na sloganach reklamowych, niech dobry slogan będzie dopełnieniem dla konkretnej treści.

Spójrz na ten temat z perspektywy potencjalnego klienta, czego Ty szukałbyś/szukałabyś na takiej stronie jak strona Twojej firmy? Jakie informacje na temat działalności powinny się według Ciebie tam znaleźć?

Postaw na konkretne informacje, postaraj się by ta sekcja Twojej strony była naprawdę precyzyjnie dopracowana. Pamiętaj, by teksty na Twojej stronie były unikalne, najlepiej własne.

Przedstaw treści w atrakcyjny sposób

Zadbaj by treści na Twojej stronie nie były zbite w jednostajne obszerne teksty, które nie zachęcają użytkownika do czytania. W dzisiejszych czasach treści na stronach są bardziej przeglądane niż wnikliwie czytane. Zadbaj o:

 • nagłówki
 • krótkie akapity
 • czytelne czcionki
 • separatory treści
 • stosowanie obrazów

Dzięki temu przeglądanie treści na Twojej stronie firmowej będzie o wiele przyjemniejsze.

Postaraj się o atrakcyjne teksty

Tworząc stronę zadbaj o to by treści nie były kopiowane z innych stron (jest to zakazane) i były interesujące. Unikalne treści na stronie to podstawa. Zadbaj by użyty w tekstach język był zrozumiały dla odbiorcy.

Ułatw kontakt

Chcesz, by Twoi klienci się z Toba kontaktowali? Postaraj się im to ułatwić. Zadbaj by na Twojej stronie firmowej znalazły się potrzebne dane do kontaktu takie jak nr telefonu, e-mail czy też adres firmy.

Ważne jest by łatwo było odnaleźć tą sekcję na stronie. Ponadto możesz zastosować też formularz kontaktowy, który znacznie ułatwi użytkownikowi napisanie maila do Ciebie.

Teraz trzy podstawy, o które trzeba zadbać.

Wiemy, że te wszystkie fachowe określenia są zmorą większości ludzkości, ale jeśli chcesz stworzyć stronę internetową, powinieneś bezwzględnie znać chociaż te trzy z nich:

 • Domena - to najprościej rzecz ujmując adres Twojej strony w internecie, np. mojafirma.pl, warto dobrze przemyśleć ten wybór.
 • Hosting - usługa polegająca na udostępnianiu miejsca na serwerze. Aby Twoja strona mogła działać musi być obsługiwana przez serwer, na którym znajdować się będą wszystkie pliki, z których się składa. Nie wybieraj hostingu pochopnie, warto zapoznać się z ofertą na rynku i opiniami. Serwer, na którym stać będzie Twoja strona powinien zapewnić jej odpowiednią szybkość działania i gwarantować działanie nawet przy dużej liczbie odwiedzin strony jednocześnie.
 • Certyfikat SSL - jest to technologia, która polega na szyfrowaniu danych przepływających drogą elektroniczną, od serwera począwszy na użytkowniku kończąc. Certyfikat ma zabezpieczać informacje przed przechwyceniem i podwyższać wiarygodność strony.

Zadbaj o CMS

CMS - czyli system zarządzania treścią jest mechanizmem, który umożliwia samodzielną edycję strony. Panel zarządzania treścią pozwala na wprowadzanie aktualności i dodawanie treści bez konieczności znajomości języków programowania.

Chcąc stworzyć swoją stronę firmową masz do wyboru kilka rozwiązań, m. in:

 • Skorzystanie z gotowych rozwiązań (komercyjnych bądź darmowych)
 • Wynajęcie firmy, która stworzy CMS od zera, dostosowując go do Twoich potrzeb

Oczywiście stworzenie systemu zarządzania treścią od zera jest trochę droższym i bardziej czasochłonnym rozwiązaniem, ale za to jest to system „szyty na miarę” i dostosowany do Twoich potrzeb.

Do wyboru są też gotowe rozwiązania. Może to być system komercyjny lub darmowy. Tutaj też pojawiają Ci się dwie możliwości.

 • samodzielna obsługa gotowych systemów
 • wynajęcie firmy, która się tym zajmie

Opcja pierwsza, która wydaje się naprawdę kusząca z racji na najniższe koszty nie jest jednak opcją idealną. Jak w większości darmowych rozwiązań, wiąże się ona z wieloma ograniczeniami. O ile nie jest to uciążliwe na samym początku o tyle później może generować nowe problemy i koszty.

Opcja druga wydaje się być rozwiązaniem optymalnym. Wynajęcie firmy, która dostosuje gotowy CMS do naszych potrzeb jest tańsze niż tworzenie go od zera i zapewnia większą elastyczność w tworzeniu strony.

Zastanów się więc, która opcja jest dla Ciebie najbardziej korzystna i działaj!

Na początek tyle informacji powinno wystarczyć. Oczywiście jest to tylko ułamek tego co można napisać o tym jak stworzyć stronę internetową. W kolejnych artykułach będziemy szerzej opisywać niektóre z wyżej wymienionych aspektów oraz poszerzać tą listę o kolejne punkty. Mamy nadzieję, że artykuł był pomocny.

Loading...

Bat in Web zrealizowało moją wizję strony internetowej i jestem bardzo zadowolony z uzyskanych wspólnie efektów, współpraca przebiegała bez zarzutów, a oferta cenowa bardzo konkurencyjna. Kompleksowo, szybko, solidnie.

Wysocki fizjoterapia

Współpraca z Bat in Web przebiegła bardzo sprawnie. Wszystkie rzeczy które chcieliśmy zostały wykonane, nie było rzeczy których nie da się zrobić. Bardzo dobra organizacja pracy. Obsługa serwisu po utworzeniu domeny www również na wysokim poziomie, wiemy że nasza strona jest bezpieczna, posiada zawsze aktualny backup. Zostajemy w stałej współpracy i pewno wrócimy po kolejne projekty.

MJZ Studio

Polecamy usługi wykonywane przez firmę Bat in Web, dotyczące modernizacji stron internetowych. Jakość wykonywanych prac jest wysoka. Komunikacja w trakcie współpracy była bardzo dobra.

Solar Technics Sp. z o. o. - Sp. k.

Serdecznie polecam firmę Bat in Web. Jej właściciel, Maciej Szałkowski reprezentuje wszystkie najlepsze cechy osoby mającej talent do pracy z klientem. Jego profesjonalne podejście do rozwiązywania problemów i pasja do ciągłych ulepszeń, sprawiła że współpraca z nim była prawdziwie twórcza i przyjemna. Jego cierpliwość pozwoliła mi stworzyć dokładnie to, co chciałem - stronę estetycznie elegancką i technicznie wyrafinowaną, nowoczesną i zgodną z najnowszymi trendami stron www.

Jarosław Sołtan

© Copyrights Bat in Web Maciej Szałkowski All rights reserved. 2018-2024